logo

 

Панчево се налази на 77 метара надморске висине, и то на координатама 44°54′ северно и 20°40′ источно. Налази се 18km североисточно од Београда, главног града Републике Србије, на ушћу Тамиша у Дунав. Територија Панчева се сматра једном од најтоплијих подручја Војводине, са просечном годишњом температуром од 11,3 °C и са више од 100 сунчаних сата током године. Просечна годишња вредност за релативну влажност ваздуха је 77%. Падавине су највеће на крају пролећа, почетком лета, крајем јесени и почетком зиме. Просечна количина падавина током године износи око 643mm.

Панчево припада простору умерено континенталне климе, са четири годишња доба, коју карактеришу дуга и топла лета и јесени, благе зиме и кратка пролећа. Посебну специфичност климе представља кошава, јак и сув ветар који траје и до три недеље. Поред кошаве, доста су заступљени и југозападни, западни и северни ветрови. Број ветровитих дана током године је 45, а највећа влажност ваздуха је током месеци са најнижом температуром (новембар, децембар, јануар и фебруар).

Град је познат по још неким називима на другим језицима: мађ. Pancsova, тур. Pançova, нем. Pantschowa, рум. Panciova, свк. Pánčevo.

Назив Панчева је словенског порекла. Његов корен је старословенска реч пачина/панчина, која означава стајаћу воду које је некада у овом делу Баната много било. Назални глас н који се у налази у називима Панчево, Панчова, Панчал итд. сведочи о великој старини овог назива места. (извор: Из Википедије, слободне енциклопедије)

 

O PANČEVU: PANČEVO GRAD IZMEĐU RAVNICE I NEBA

Kada je pre 850 godina, zašavši u močvarnu banatsku ravnicu, arapski geograf i putopisac Abu Abdulah Muhamed El Idrizi škrto zabeležio postojanje trgovačkog naselja Bansif, nije ni bio svestan da ostavlja zapis za budućnost ... (са званичне презентације града Панчево)